Artykuł promocyjny Opublikowany przez: LwiaMatka 2019-08-20 22:03:08
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie - mat. promocyjne partnera atykułu
Statystycznie, nawet 3 na 4 osoby mają problem z zapaleniem dziąseł na pewnym etapie swojego życia. Jednak ciąża to stan, gdy krew w żyłach kobiety dosłownie "buzuje". Żyły przetaczają jej w tym czasie objętościowo prawie dwukrotność. Stąd zarówno miejscowe żylaki, pajączki, obrzmienia nóg, jak i krwawiące dziąsła, stać się mogą nieprzyjemną codziennością okresu ciąży.
Wiele kobiet narzeka, że w ciąży miały lub mają duże problemy z zębami, dziąsłami i ogólnie jama ustną. To zupełnie naturalne, ponieważ w tym okresie organizm działa nieco inaczej. A działanie hormonów ciążowych powoduje rozpulchnienie dziąseł, co w dalszej konsekwencji może powodować ich stan zapalny – nawet przewlekły. A rozpulchnione w wyniku działania ciążowych hormonów dziąsła, czasem z mikrokrwawieniami - jakich czasem nawet możemy nie zauważać - stanowią doskonale otwarte wrota dla groźnych bakterii wnikających do krwioobiegu, z którym również połączone jest nienarodzone dziecko. Także ciążowe nudności, w konsekwencji których kwas żołądkowy przedostaje się do jamy ustnej i osłabia płytkę nazębną, sprzyjają osłabieniu kondycji zębów i dziąseł w czasie ciąży. Dlatego w ciąży o zęby należy dbać wyjątkowo starannie.
Codzienne nawyki dbania o higienę jamy ustnej są kluczowe dla zachowania pięknego i zdrowego uśmiechu - również w ciąży. W tym szczególnym okresie, oprócz regularnego szczotkowania zębów po każdym posiłku, warto zaprzyjaźnić się z kilkoma nowymi nawykami, które wspomogą dobrą kondycję dziąseł w ciąży.
Profilaktyka to bardzo ważny czynnik zapobiegający postępującemu krwawieniu dziąseł w przypadku ich zapalenia. Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych nitką dentystyczną (np. Gum Easy Floss) lub szczoteczką międzyzębową (np. GUM Soft-Picks), jest bardzo istotne dla utrzymania zdrowia wrażliwych w czasie ciąży dziąseł. Samo szczotkowanie usuwa zaledwie 60% płytki bakteryjnej. Z tego samego powodu nie nalezy obawiać się w czasie ciąży fluoru w pastach do zębów (np. Pasta do zębów GUM ActiVital, która pomaga chronić przed stanami zapalnymi i krwawieniem dziąseł) - a fluor podany w odpowiednich proporcjach jest bezpieczny i realnie pomaga w zapobieganiu próchnicy i utrzymaniu optymalnego stanu dziąseł.
Wyjątkowe produkty GUM zawierają także składniki antybakteryjne, które zwalczają już istniejącą płytkę nazębną i chronią przed powstawaniem nowej. Co szczególnie istotne dla kobiet w ciąży, ich skład jest bezpieczny dla dziecka, ponieważ nie zawierają alkoholu, SLS czy parabenów.
Warto też wprowadzić do codziennej rutyny korzystanie z płynu do płukania ust - pomoże on usunąć wszystkie te bakterie, których nie udało nam się doczyścić manualnie.
Problem krwawiących i nadwrażliwych dziąseł w ciąży dotyka nawet 35% kobiet. Dlatego tak ważna jest budowa świadomości wokół tego tematu. Krwawiące dziąsła w ciąży wymagają zwrócenia większej uwagi na szczególną higienę jamy ustnej w tym czasie. Nitkowanie, czyszczenie szczelin międzyzębowych i częste szczotkowanie zębów po każdym posiłku powinny wystarczyć w większości przypadków. Najskuteczniejszą i najłatwiejszą metodą usunięcia płytki bakteryjnej z trudno dostępnych przestrzeni pomiędzy zębami jest stosowanie specjalnych szczoteczek międzyzębowych. Ich małe stożkowe główki łatwo wsuwa się pomiędzy zęby, a ich delikatne włosie dokładnie usuwa resztki jedzenia oraz płytkę nazębną.
Podejście holistyczne, czyli całościowe, do stanu zdrowia - diety, dbałości o kondycję skóry i ciała, ma niebagatelny wpływ również na kondycję dziąseł w ciąży. Odpowiednia troska i dbałość o siebie w ciąży pomoże zniwelować wszystkie nieprzyjemne dolegliwości związane z nadwrażliwością dziąseł. To szczególnie ważny postulat dla kobiet w ciąży, gdyż zła higiena jamy ustnej może prowadzić do chorób dziąseł, które z kolei przyczynią się do poważnych schorzeń, takich jak choroby serca, cukrzyca lub problemy z układem krwionośnym. Gromadzone bakterie w jamie ustnej (odpowiedzialne za obrzęki lub krwawienie dziąseł) dostają się następnie do krwiobiegu i rozprzestrzeniają po całym organizmie, powodując stany zapalne i choroby. Do pierwszych objawów zapalenia dziąseł przyczynić się może oprócz złej diety i nieprawidłowych nawyków mycia zębów, również stres, leczenie ortodontyczne czy indywidualne problemy zdrowotne.
Dlatego przyszła mama powinna w ciąży szczególnie dbać o regularne wizyty u dentysty, a także pamiętać o codziennej, dokładnej higienie jamy ustnej przy użyciu specjalistycznych preparatów, które pomogą zadbać o bardziej wrażliwe dziąsła.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.